1. HABERLER

  2. YEREL HABER
  3. Gazeteci Boğatekine 1 yıl hapis kararı onandı.
Gazeteci Boğatekine 1 yıl hapis kararı onandı.

Gazeteci Boğatekine 1 yıl hapis kararı onandı.

Gerger Fırat Gazetesinin Haber ve İstihbarat Müdürü Özgür Boğatekin’e verilen 1 yıl 15 günlük hapis cezası Yargıtay 8. Ceza dairesi tarafından onandı..

A+A-
Yargıtayın onadığı ceza kararı Boğatekin’e bugün tebliğ edildi. Birkaç gün içinde de hapse girecek. OLAY NEYDİ 2013 ve 2014 yıllarında Gerger’de Kaymakamlık yapan Ömer Bilgin’i eleştiren yazılar yazdığı için hakkında soruşturma başlatılmıştı. Özellikle de, TOKİ, Şahintepe Tesisleri, Köprünün yanına yapılan tesisler, isimsiz dilekçelerin işleme konularak seçilmiş muhtarın görevden alınması gibi olaylar gazetede yayınlanmıştı. 2014 yılında Gerger Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davaya FETO’cu hakim Recep Ünver bakmış ve gazeteciye 1 yıl 5 gün hapis cezası vermişti. Yerel mahkemenin kararı temyize gönderilmiş ve 6 sene dosya Yargıtayca görüşülen davada oybirliğiyle mahkumiyet kararı verildi. MAHKEME HAKİMİ FETOCU ÇIKTI Gazetecinin davasına bakan Gerger Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Recep Ünver, daha sonra hakkında başlatılan FETO soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilmiş ve meslekten ihraç edilmişti. Adana Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Silahlı Terör Örgütü üyesi olmaktan 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. BABAYA BERAAT OĞLUNA CEZA Aynı haberlerden gazeteci Haci ve Özgür Boğatekin’e 2 ayrı savcı tarafından 2 ayrı soruşturma başlatıldı. Haci Boğatekin’in soruşturmasına bakan savcı tarafından haberlerin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtip takipsizlik kararı verirken, Özgür Boğatekin’in soruşturmasına bakan savcı da Kaymakama Hakaret ve İftira yapıldığına kanaat getirerek mahkemede dava açtı. AVUKATLAR HAREKETE GEÇTİ Yargıtay’ın hapis cezasını onamasının ardından gazetecinin avukatları Yargıtay Genel Kuruluna karar düzeltme talebinde bulunacakları ve aynı zaman AYM’ye de hak ihlali gerekçesiyle bireysel başvurusunda bulunacağı bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.